Sibirya Kedisi

Sibirya Kedisi
Aêthis

BiPet Üyesi

Sibirya Orman Kedisi olarakta bilinen diğer adıyla Siberia Sibirya Kedisi, Rusya’da görülen kediler arasında yer almaktadır. Dünyanın en büyük kedilerinden biridir. Sibirya ormanlarında vahşi ortamda yaşıyan Sibirya kedisi, 1000 yıllık kökene sahip nadir kedilerden biridir.

sibirya orman kedisi

Bölgedeki köylüler tarafından evcilleştirilen Sibirya kedileri, zorlu dönemleri geride bırakıp bu zamana kadar gelmeyi başarmışlardır. Binlerce yıllık geçmişe sahip Sibirya kedilerinin Rusya’nın “efsane ve folklorik” hikayelerinde sıklıkla yer verilmektedir. Sibirya kedileri 1990 yılında ilk defa Sibirya Bölgesinden, Amerika’ya araştırma amaçlı gönderilmiştir.

1996 yılında uluslararası kurumların ilk defa tanıdığı Siberya kedisi, 2006 yılında tüm dernekler tarafından kabul edilmiştir. Sibirya kedilerinin en önemli özelliği hipoalerjenik olması. Bu özelliği sayesinde, Sibirya kedilerini dünyanın her noktasında bulmak mümkündür. Sibirya kedileri yaklaşık 11 ile 15 yıl arasında bir yaşam süresine sahiptir. Sibirya kedilerinin kökenleri çok soğuk olsa da, bunun tam aksine çok sıcak bir karakterleri vardır.

sibirya orman kedisi

İnsanlara karşı büyük bir sevgi besleyen Sibirya kedileri, ev içerisinde etrafındaki insanların peşinden gitmeyi çok sever. Etrafta yapılan tüm aktivitelere özel olarak ilgi gösteren Sibirya kedileri, sahipleri ile birlikte olduğu sürece yapılan çoğu aktiviteden keyif alacaktır. Bu ırkın enerji seviyesi de oldukça yüksek. Oyuncu bir yapıya sahip olan bu tür, zekası sayesinde her şeyi oyun haline getirmeyi başarıyor. Yuvarlak nesneleri özellikle seven Sibirya kedisini beslerken mutlaka onun seveceği oyuncakları etrafınızda bulundurmanızda fayda var.

sibirya orman kedisi

Atalarının ormanda yaşaması, Sibirya kedilerini doğal yetenekli birer avcı yapıyor. Su ile oynamayı sever, hatta çeşmeden kendi kendine su içen bu ırk, ilginç ve eğlenceli bir karaktere sahip.

PETMOJİ İLE TEPKİ VER!
0
1
0
1
0
1
0
0
Sende Yorumunu Yaz
Not: Üye girişi yapmanın ardından yazdığın her yorum sana ekstra olarak Bicoin Kazandırır.
Petler için Sosyal İçerik Platformu

bipet.net'da evcil dostunuz hakkında merak ettiğiniz tüm konular için soru cevap alanında diğer hayvanseverlerin bilgi ve tecrübelerine ulaşabilir, içerikler bölümünden küçük dostunuzun cinsine göre bir çok farklı bilgiye ulaşabilir, petinizi ekleyebilir insanlar tarafından tanınmasını sağlayabilirsiniz. Bilgiden Eğlenceye Her Şey Bi'Pet'de!

Bu internet sitesi Türkiye’nin Pet severleri tarafından tanışma ve yardımlaşma platformu olarak oluşturulmuştur.
Hata Bildir