Tedirgin Yavru Kedileri Sakinleştirme Önerileri

Tedirgin Yavru Kedileri Sakinleştirme Önerileri
bipetnet

BiPet Editörü

Evinize gelen yavru kediniz günlerdir saklandığı yerden çıkmıyor olabilir. Her şey normalken bir anda tedirgin davranmaya başlamış ya da saldırganlaşmış olabilir. Karakter olarak çekingen ya da korkak bir kediniz olsa da, bir anda tedirgin davranmaya başlamış olsa da yavru kedinizi sakinleştirmek için birkaç yol vardır.

 

Yavru Kediniz Neden Tedirgin?
Yavru kedim neden tedirgin oluyor diye merak edin ve yavru kedinin neden tedirgin olduğunu bulmaya çalışın. Küçük dostunuzu sakinleştirmek için yapmanız gereken ilk şey onu tedirgin eden şeyin ne olduğunu bulmaktır. Travma yaşamış ya da korkmuş olabileceği gibi, kendisine yabancı olan bir cisim de onu tedirgin edebilir. Sosyalleşme problemleri olan bazı kediler tedirgin davranabilir. Yapmanız gereken ilk şey onu tedirgin eden şeyin ne olduğunu bulmaktır.

Tedirgin Edici Olandan Sakınmak
Kedinizin neden tedirgin olduğunu bulduktan sonra, onu tedirgin edici şeyden sakınmalısınız. Onun üstüne gitmek ve onu zorlamak size yardımcı olmayacaktır.

Saklanabileceği Bir Yer
Kediler tedirgin olduklarında saklanmak ister. Siz de bu tür bir durumda, ona saklanacak ve güven içinde olduğunu hissettiren bir yer ayarlayabilirsiniz. Saklandığı yerde sürekli temiz su, mama ve kum bulundurmak, onun sakinleşmesine yardımcı olacaktır.

Sabırlı Olun, Kedinizi Zorlamayın
Kedinizi sakinleştirmenin yolları sizin ona karşı sabırlı olmanızdan geçer. Sabırsız davranıp onu zorlamak, kedinizi hiçbir şekilde sakinleştirmeyeceği gibi durumu da kötüleştirir. Hali hazırda duygusal olarak kolayca etkilenebilen kedilerin üzerinde yaratacağınız baskının nasıl bir etkisi olacağını siz düşünün.

Motive Edin
Yavru kediniz, tedirginliği üstünden atmaya başladığında onu motive edebilirsiniz. Güven içinde hissetmesi ve cesaret kazanması için motive edilmek, kedinizin psikolojisini olumlu yönde etkiler. Bir kediyi motive etmenin en kolay yolu ona yiyecek vermektir. Ödül mamaları ile kedinizi bu şekilde motive edip, tedirginliğinden kurtulmasına yardımcı olabilirsiniz.

Bitkisel İlaçlar ve Reçeteli İlaçlar
Siz sabırlı olup, kedinizin tedirginliği üstünden atması için elinizden geleni yaptıysanız ancak durum kontrolden çıkıyorsa bir doktordan yardım almakta fayda var. Bitkisel ilaçlar ya da reçeteli ilaçlar, tedirginliği ile başa çıkamayan kediniz için iyi olabilir.

PETMOJİ İLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
0
Sende Yorumunu Yaz
Not: Üye girişi yapmanın ardından yazdığın her yorum sana ekstra olarak Bicoin Kazandırır.
Kedi Bakımı Konusunda Destek Mi Lazım?

Daha önce diğer mamaları deneyen kedi sahibi Bi'pet üyelerine soru sorabilirsin

SORULARA GİT +
Petler için Sosyal İçerik Platformu

bipet.net'da evcil dostunuz hakkında merak ettiğiniz tüm konular için soru cevap alanında diğer hayvanseverlerin bilgi ve tecrübelerine ulaşabilir, içerikler bölümünden küçük dostunuzun cinsine göre bir çok farklı bilgiye ulaşabilir, petinizi ekleyebilir insanlar tarafından tanınmasını sağlayabilirsiniz. Bilgiden Eğlenceye Her Şey Bi'Pet'de!

Bu internet sitesi Türkiye’nin Pet severleri tarafından tanışma ve yardımlaşma platformu olarak oluşturulmuştur.
Hata Bildir