Tonkinese Kedisi

Tonkinese Kedisi
Aêthis

BiPet Üyesi

Tonkinese kedilerinin Batı’da en azından 19. Yüzyılın başlarından beri var olduğuna inanılıyor. 1930’da Amerika Birleşik Devletleri’ne getiren Wong Mau adında bir kadın olan Amerikan Burma tipinin kurucusunun genetik olarak bu tip bir melez olduğu düşünülüyor. ( Wong Mau aslında bir Tonkinese’di, ancak cins o zamanlar çokta popüler değildi. Bugünün Tonkinese’lerinden bazıları Wong Mau’ya kadar olan soy ağacından takip edilebiliyordu.) Daha modern Tonkinese kedileri, ilkini Kanada’da Margaret Conroy ve ABD’de Jane Barletta, Siyam ve Burma ırklarını geçerek ideal oluşturmak için Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Jane Barletta’nın sonucudur.

tonkinese kedisi

Her iki ana cinsin kendine özgü görünümünün ve canlı kişiliklerin birleşimi. Bu şekilde üretilen kediler, melez sınıflandırmadan 2001’de yerleşik bir ırka taşındı. Ad, Indochia’nın Tonkinese bölgesine referansta bulunuyor, ancak kedilerin alanla hiçbr bağlantısı olmadığı için, sadece ima edici olsada Tonkinese kedileri. Altıncı ayın altında olan, (Tarihsel olarak Batı’da bu terim 20. Yüzyılın ortasından bu yana neredeyse eskimiş olmasına rağmen, Burma’dan daha doğrudan bir çeviri yapmak için yavru kediler yerine küçük kediler olarak adlandırılmıştır.) Tonkinese kedilerine küçük kediler denmiştir. Tonkinese, bireylerin Siyam ve Birmanya genini taşımasına bağlı olarak tamamen kaplama rengine ve desenine sahip gerçek bir melez türüdür.

tonkinese kedisi

İki vizon yetiştiriciliği Tonkin kedileri genellikle tam bir vizon yavru kedi vermez, çünkü bu ara cinstir, Birmanya katı deseni için bir gen ve Siyam sivri deseni için bir gen bulunmasının bir sonucudur. Herhangi bir altlıktaki renkler ve desenler hem istatistiksel şansa hem de ebeveynlerin renk genetiğine ve desenlerine bağlıdır.

Ülkemizde Tonkinese kedi ırkına çok fazla rastlanılmamaktadır. Genellikle siyam kedilerine olan benzerlikleriyle tanınmaktadırlar. Hatta 1880 'li yıllarda Çikolata Siyamı olarakta bilinmekteydiler.

tonkinese kedisi

PETMOJİ İLE TEPKİ VER!
0
0
0
2
0
0
0
1
Sende Yorumunu Yaz
Not: Üye girişi yapmanın ardından yazdığın her yorum sana ekstra olarak Bicoin Kazandırır.
Petler için Sosyal İçerik Platformu

bipet.net'da evcil dostunuz hakkında merak ettiğiniz tüm konular için soru cevap alanında diğer hayvanseverlerin bilgi ve tecrübelerine ulaşabilir, içerikler bölümünden küçük dostunuzun cinsine göre bir çok farklı bilgiye ulaşabilir, petinizi ekleyebilir insanlar tarafından tanınmasını sağlayabilirsiniz. Bilgiden Eğlenceye Her Şey Bi'Pet'de!

Bu internet sitesi Türkiye’nin Pet severleri tarafından tanışma ve yardımlaşma platformu olarak oluşturulmuştur.
Hata Bildir