Tüy Dökmeyen Kedi Irkları

Tüy Dökmeyen Kedi Irkları
bipetnet

BiPet Editörü

Kediler dünyanın en sevilen evcil hayvanı. Öyle ki yapılan istatistikler dünyada evde beslenen her 3 kediye bir köpek düştüğünü gösteriyor. Yani tüm dünyada en fazla beslenen evcil hayvan kediler. Ancak bu denli çok sevilen kediler ile ilgili en sık dile getirilen şikayet tüy döküyor oluşları. Kedilerin doğasının bir parçası olan tüy dökmesinden rahatsız olmak pek doğru değil, ama kişisel ya da sağlık gerekçeleri ile hayatını bir kedi ile paylaşmak istediği halde tüy dökme sorunu nedeni ile bunu yapamayanlar için önerebileceğimiz birkaç tüy dökmeyen kedi cinsi bulunuyor.

1.Sphnyx kedisi

A.B.D-Hollanda menşei bir ırk olan Sphynx kel denilebilecek denli tüysüz bir ırk. Dolayısı ile tüy dökme sorunu da bulunmuyor. Tüyleri olmadığı için son derece farklı da görülen Sphynx kedisi tüy sorunundan çekinenlerin ilacı olabilir.

2.British Shorthair

İngiltere kökenli bir kedi ırkı olan British Shorthair adından da anlaşılacağı üzere kısa tüylü bir kedidir. Diğer birçok kediye kıyasla oldukça az tüy döken bu ırk doğru beslendiğinde ve düzenli tarandığında neredeyse hiç tüy dökmez. Bu nedenlerle British Shorthair de tüylerden korkanlar için uygun bir kedidir.

3.Burmilla (Silver Burmese)

Asya kökenli son derece estetik bir görünüme sahip Burmilla kedisinin en önemli özelliklerinden biri de ilgi çekici renklerdeki kısa tüyleridir. Burmilla kedisi doğru beslendiği ve düzenli olarak tarandığı takdirde aynı British Shorthair gibi neredeyse hiç tüy dökmemesi ile de tanınır.

4.Abysinian

Habeşistan kökenli bir kedi ırkı olan Abyssinian kısa tüylüdür ve bu nedenle az tüy dökmesi ile de bilinir. Eğer hem sevimli, hem zeki hem de tüy dökmeyen bir kedi kanka düşlüyorsanız Abyssinian kedisi tam aradığınız şey olabilir.

5.Devon Rex

Listemizin son sırasında yer alan Devon Rex İngiltere menşei bir kedidir. Çok kısa ve seyrek olan tüyleri bu nedenle hemen hiç dökülmez. Ancak bu nevi şahsına münhasır görünümü tatlı kedileri de düzenli olarak uygun tarak ile taramak tüy dökmemeleri için vazgeçilmezdir.

PETMOJİ İLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
0
Sende Yorumunu Yaz
Not: Üye girişi yapmanın ardından yazdığın her yorum sana ekstra olarak Bicoin Kazandırır.
Petler için Sosyal İçerik Platformu

bipet.net'da evcil dostunuz hakkında merak ettiğiniz tüm konular için soru cevap alanında diğer hayvanseverlerin bilgi ve tecrübelerine ulaşabilir, içerikler bölümünden küçük dostunuzun cinsine göre bir çok farklı bilgiye ulaşabilir, petinizi ekleyebilir insanlar tarafından tanınmasını sağlayabilirsiniz. Bilgiden Eğlenceye Her Şey Bi'Pet'de!

Bu internet sitesi Türkiye’nin Pet severleri tarafından tanışma ve yardımlaşma platformu olarak oluşturulmuştur.
Hata Bildir