Vahşi Kedilerin En Pofuduğu Pallas Kedisi

Vahşi Kedilerin En Pofuduğu Pallas Kedisi
bipetnet

BiPet Editörü

Kedi denilince çoğumuzun aklına ya evlerimizde baktığımız evcil kediler ya da belgesellerin vazgeçilmez mekanı Serengeti düzlüklerinde koşuşturan aslan, kaplan gibi büyük kediler geliyor. Oysaki bir de “ara boy kediler” yani vahşi kediler var. Dünyanın farklı bölgelerine özgü çok sayıda vahşi kedi ırkı bulunuyor ve yazımızın konusu Pallas kedisi de bunlardan biri. İsminde her ne kadar “vahşi” ibaresi geçse de tipine bakınca vahşiden ziyade pofutuk tanımının kendisine çok daha uygun olduğunu düşünmemek elde değil doğrusu.

Avrupa’dan Sibirya’ya uzanan bir coğrafyada yaşıyor kendisi

Pallas kedisinin diğer ismi Manul ve bu güzel kediler Avrupa’dan Sibirya’ya uzanan bölgede yaşıyorlar. Ama böyle söyleyince sanki çok bulunan bir kediymiş gibi gelmesin, çünkü yaşam alanı her ne kadar genişse de Pallas kedisi son derece nadir bulunuyor.

Yavruları bir içim ballı süt!

Şu Pallas kedisi yavrularına bir bakar mısınız? Adeta bir içim ballı süt, bir ısırıklık tarçınlı kurabiye tadında değiller mi?

Aslında çok büyük değil

Pallas kedisi evcil kedilerden büyük gibi görünse de aslında boyutu evcil kediler ile aynı. Ancak kalın kürkü bu kedilerin hem daha büyük görünmesine hem de daha ağır olmalarına yol açıyor.

Nesli tükenebilir

Pallas kedilerinin sayısı ne yazık ki çok az ve nesli tükenebilecek hayvanlar arasında. Bu nedenle Pallas Kedisi Koruma Projesi ile korunmaya çalışılıyorlar. Umuyoruz proje başarılı olur ve bu dünya bu güzelim kedilerden mahrum kalmaz.

Ve bonus: İşte Pallas kedisi yavruları!

 

PETMOJİ İLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
0
Sende Yorumunu Yaz
Not: Üye girişi yapmanın ardından yazdığın her yorum sana ekstra olarak Bicoin Kazandırır.
Petler için Sosyal İçerik Platformu

bipet.net'da evcil dostunuz hakkında merak ettiğiniz tüm konular için soru cevap alanında diğer hayvanseverlerin bilgi ve tecrübelerine ulaşabilir, içerikler bölümünden küçük dostunuzun cinsine göre bir çok farklı bilgiye ulaşabilir, petinizi ekleyebilir insanlar tarafından tanınmasını sağlayabilirsiniz. Bilgiden Eğlenceye Her Şey Bi'Pet'de!

Bu internet sitesi Türkiye’nin Pet severleri tarafından tanışma ve yardımlaşma platformu olarak oluşturulmuştur.
Hata Bildir