Yaşlı Kedi Bakımında Karşılaşılan Problemler

Yaşlı Kedi Bakımında Karşılaşılan Problemler
bipetnet

BiPet Editörü

Kedilerin yaşlanması sonucu ortaya çıkan durumlar, insanların yaşlanması ile benzerlik gösterir. Doğal olarak ortaya çıkan problemler de benzer olmaktadır. Ortaya çıkan problemler belli ölçülerde hafifletilebilir. Yaşlı kediler, bazı hastalıklar ile karşı karşıya kalırlar. Yaşlanma belirtileri, bazı hastalık türlerini de doğurmaktadır yani bazı kedilerin son yılları zor bir şekilde geçebilir. Kediler, ağrı ve acılarını söyleyemez, bu durumda kedi sahibi her daim kedisiyle alakadar olmalıdır. Onu takip etmeli, tanımalı ve davranışlarını anlamalıdır. Aksi halde onla bağ kuramaz ve onun sorunlarının farkına varamaz. Yaşlanmayla bünye zayıflar ve bir takım hastalıkların görülme ihtimali bir hayli artar. İyi bakılmış kedilerde bu tür hastalıkların görülme ihtimali minimum düzeye düşürebilir.

Diş Problemleri
Yaşlı kedilerin problemleri arasında diş sorunları yer almaktadır. Haliyle onlarda da yaşlanıldığı zaman diş kayıpları olur. Diş kayıpları, yeme problemlerini doğurur. Yeme sorunu yaşayan bir kedinin hayatta kalması kolay olmaz.

Göz Problemleri
Görme problemleri kedilerin yaşlılık hastalıkları arasındadır. Yaşlanmalarıyla orantılı olarak kedilerin görme yetileri zayıflar. Burada yapılması gereken ise veteriner kontrollerinde göz muayenesine de başvurmaktır.

Kalp Problemleri
Kedilerin yaşlanmasıyla kalplerinin zayıflaması da beraberinde gelir. Hatta kalp krizi sonucu ölen kedilerin sayısı az değildir. Bu ani ölüme karşı alınabilecek önlem, zaman zaman kontrollerin yapılmasıdır. Onların da tıpkı insanlar gibi, yaşlanmalarıyla birlikte kalpleri günlük işlevlerini görmede zorlanır.

Kanser Problemi
Memeli canlıların karşılaştıkları problemler arasında yer alan kanseri kedileri de etkileyebilir. Beyaz kedi türleri, kansere daha yatkın olanlardır. Fakat tüm kedi cinslerinde kanser riski bulunur. Kedi sahibi, beslediği kedinin vücudu üzerinde bir şişkinlik ya da kitle tespit ederse, vakit geçirmeden kediyi veteriner hekim muayenesine götürmelidir.

Kireçlenme Problemi
Kedilerde karşılaşılan problemler arasında bulunmakta olan kireçlenme zor bir durumdur, haliyle bu problemin yaşlılık yıllarında baş görmesi beklenen durumlar arasındadır. Kedi sahipleri bu durumu fark edemeyebilir ve oluşan belirtileri sadece yaşlılık belirtisi olarak tanımlayabilir. Fakat bu hastalığın verdiği ağrı bir hayli ağırdır, bu yüzden tedavi şart olmaktadır.

 

 

 

PETMOJİ İLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
0
Sende Yorumunu Yaz
Not: Üye girişi yapmanın ardından yazdığın her yorum sana ekstra olarak Bicoin Kazandırır.
Kedi Bakımı Konusunda Destek Mi Lazım?

Daha önce diğer mamaları deneyen kedi sahibi Bi'pet üyelerine soru sorabilirsin

SORULARA GİT +
Petler için Sosyal İçerik Platformu

bipet.net'da evcil dostunuz hakkında merak ettiğiniz tüm konular için soru cevap alanında diğer hayvanseverlerin bilgi ve tecrübelerine ulaşabilir, içerikler bölümünden küçük dostunuzun cinsine göre bir çok farklı bilgiye ulaşabilir, petinizi ekleyebilir insanlar tarafından tanınmasını sağlayabilirsiniz. Bilgiden Eğlenceye Her Şey Bi'Pet'de!

Bu internet sitesi Türkiye’nin Pet severleri tarafından tanışma ve yardımlaşma platformu olarak oluşturulmuştur.
Hata Bildir