Yaşlı Kedilerde Kabızlık

Yaşlı Kedilerde Kabızlık
bipetnet

BiPet Editörü

Hayatını sizinle birlikte geçiren kediniz zaman ilerleyip de yaşlanınca gençliğindeki kadar enerjik olmayacaktır. Yaşlı kedilerde hareketsizlik normaldir. Yalnızca hareketsizlik değil diğer birçok yeni durumla da karşılaşmaya ve başa çıkmayı öğrenmeye de hazır olmalıdır yaşlı kedi sahipleri Çünkü yaşlı kedilerin tüm sistemlerinde zayıflama görülür ve bu da kimi zaman rutin dışı davranışlar sergilemelerine yol açabilir. Yaşlı kedilerde en sık karşılaşılan sorunlardan biri de kabızlıktır ve kabızlığın nedeni de yaşlı kedilerin bağırsak fonksiyonlarının zayıflamasıdır. Ayrıca karaciğer fonksiyonları da azalmıştır, bunun üzerine bir de hareketliliğin azalması da eklenince kabızlık neredeyse kaçınılmaz hale gelir yaşlı mırmırlar için.

Yaşlı kedilerin beslenme düzeni önemlidir
Kabızlığa karşı yapılabilecek en doğru şey tabi ki yaşlı kedilerin bağırsak fonksiyonlarının zayıfladığını göz önünde bulunduran yeni bir beslenme şekli benimsemektir. Yani bağırsakların çalışmasına yardımcı olacak bol lifli gıdalara geçmek gerekir. Ancak yaşlı kedilerde beslenme aslında biraz komplike bir konudur. Çünkü kediye bağırsakları için faydalı olabilecek bir besin başka bir organına zarar verme riski taşır. Bu nedenle yaşlı kedileri düzenli olarak veteriner kontrolüne götürmek ve yapılan düzenli kontroller ile organlarının ve genel sağlık durumlarının nasıl olduğu tespit ettikten sonra veterinerin önerilerine uygun şekilde beslemek en doğrusudur.

Uzun süre dışkılamama tehlikelidir!
Yaşlı kedilerin uzun süre dışkılamaması tehlikelidir. Eğer yaşlı kediniz 1 günden fazla dışkılamazsa mutlaka veterinere başvurmanız gerekir. Aksi takdirde başta kalın bağırsak düğümlenmesi olmak üzere ciddi durumlarla karşılaşılabilir.

PETMOJİ İLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
0
Sende Yorumunu Yaz
Not: Üye girişi yapmanın ardından yazdığın her yorum sana ekstra olarak Bicoin Kazandırır.
Kedi Bakımı Konusunda Destek Mi Lazım?

Daha önce diğer mamaları deneyen kedi sahibi Bi'pet üyelerine soru sorabilirsin

SORULARA GİT +
Petler için Sosyal İçerik Platformu

bipet.net'da evcil dostunuz hakkında merak ettiğiniz tüm konular için soru cevap alanında diğer hayvanseverlerin bilgi ve tecrübelerine ulaşabilir, içerikler bölümünden küçük dostunuzun cinsine göre bir çok farklı bilgiye ulaşabilir, petinizi ekleyebilir insanlar tarafından tanınmasını sağlayabilirsiniz. Bilgiden Eğlenceye Her Şey Bi'Pet'de!

Bu internet sitesi Türkiye’nin Pet severleri tarafından tanışma ve yardımlaşma platformu olarak oluşturulmuştur.
Hata Bildir