Yavru Kedi Gelişmindeki Dönüm Noktaları

Yavru Kedi Gelişmindeki Dönüm Noktaları
bipetnet

BiPet Editörü

Hamile bir kedi çoğunlukla sizin hazırladığınız yere değil, yavrularıyla birlikte daha rahat edebileceğini düşündüğü yani kendi uygun gördüğü yere doğurur. Doğumdan sonra 1 ay boyunca sürekli yavrularıyla ilgilenir, sürekli yalar, emzirir, çiş ve kakalarını yaptırırlar. Kediler doğuştan yalama ve çiş yapma refleksine sahip olmadıkları için, belli bir yaşa gelene kadar yalama ve çiş yaptırma olayı hayati önem taşır. Doğumdan sonra ilk 24 saat içinde yavrunun anne sütü alması bağışıklık sisteminin gelişebilmesi için çok önemlidir.

 

 

Yavru Kedi Annesinden Ne Zaman Ayrılır?
Yavru kedi ortalama 2 ayda annesinden ayrılabilir. Sütten kesme yaşı da 2 aydan önce olmamalıdır.

Yavru kediler 6-8 haftalık olup anneden ayrıldıkları zaman iç parazit tedavisine başlanmalı ve ilk aşılaması iç parazitlerden tamamen arındırıldığına emin olunduktan sonra yapılmalıdır. Bu süreçte aşısız kedilerle bir arada olmasına izin vermemeniz, hastalığa yakalanmaması için son derece önemlidir.

Yavru Gelişimindeki Önemli Süreçler
Yavru kedinin gözleri doğumdan sonra 10 gün içinde açılır. 10-21 gün içinde ışığa tepki vermeye başlar. 30 gün sonunda tam olarak görmeye başlar. Göz rengi ise 4-6. Haftalarda netleşir. Yavru bir kedinin doğumdan sonra 6-17. Günlerde kulak kanalları açılır. 4-6. Haftalarda tam olarak görmeye başlar. Yavru kedi 7-14. Günlerde yerde sürünmeye başlar. 14-21. Günlerde yürümeye başlar. 3 haftalık olduktan sonra istençli olarak yürümeye başlar.

Yavrunu Sosyalleştirilmesi
Yavru bir kedi ilk alındığında, annesinden ve kardeşlerinden ayrıldığı ve yeni bir ortama geldiği için korkmuş olacaktır. Bu nedenle bazen kendisini güvende hissettiği bir yere girip günlerce çıkmayabilir. Yavru kedinizi saklandığı yerden zorla çıkarmaya çalışmak, onu daha da korkutabilir. Bu nedenle onu çekmeye çalışmak yerine nazikçe konuşun ve saklandığı yerde yemek yemesine izin vererek güvende olduğunu hissetmesini sağlamalısınız. Bir oyuncak veya ip benzeri bir cisimle kedinizin ilgisini çekmeye çalışın. Kediler çok meraklı ve oyuncu olduklarından büyük ihtimalle saklandıkları yerden çıkacak ve oynamaya başlayacaklardır.

PETMOJİ İLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
0
Sende Yorumunu Yaz
Not: Üye girişi yapmanın ardından yazdığın her yorum sana ekstra olarak Bicoin Kazandırır.
Kedi Bakımı Konusunda Destek Mi Lazım?

Daha önce diğer mamaları deneyen kedi sahibi Bi'pet üyelerine soru sorabilirsin

SORULARA GİT +
Petler için Sosyal İçerik Platformu

bipet.net'da evcil dostunuz hakkında merak ettiğiniz tüm konular için soru cevap alanında diğer hayvanseverlerin bilgi ve tecrübelerine ulaşabilir, içerikler bölümünden küçük dostunuzun cinsine göre bir çok farklı bilgiye ulaşabilir, petinizi ekleyebilir insanlar tarafından tanınmasını sağlayabilirsiniz. Bilgiden Eğlenceye Her Şey Bi'Pet'de!

Bu internet sitesi Türkiye’nin Pet severleri tarafından tanışma ve yardımlaşma platformu olarak oluşturulmuştur.
Hata Bildir