Yavru Kediler Kaç Saat Uyur?

Yavru Kediler Kaç Saat Uyur?
bipetnet

BiPet Editörü

İnsan olmanın erdemlerinden biridir her türlü varlığı sevmek ve korumak. Özellikle hayvan sevgisi, yüreği sevgiyle atan tüm insanlarda var olması gereken yegane duygulardan biridir. Sizin ilginize, sizin sevginize, sizin bakım göstermenize ve dostluğunuza muhtaç bir çift göze bakmanın doyumsuz tadıdır bu dünyayı yaşanır kılan.

Genç yaşlı, büyük küçük demeden birçok insan hayvan sevgileri nedeniyle imkanları dahilinde bir evcil hayvan beslemeyi tercih ederler. bu tercihler içerisinde de en üst sıraları köpekler, kuşlar ve kediler alır. Sokakta yürürken köpeğini gezdiren, oynatan birilerini görmek; evinde beslediği muhabbet kuşlarının cıvıltılarıyla güne başlamak, bir kenarda yumağıyla oynayan bir kediyle huzur bulmak bu insanlar için vazgeçilmez kavramlardır.

Kediseverlerin Gözünden
Kedi besleyenler ya da sokaktaki kedileri fark edip inceleyenler bilirler. Yavru kedilerin sevimlilikleri tarifi imkansız boyutlardadır. Annelerinin koynuna saklanmaları, her daim onun peşinden gitmeleri, annelerinin onları beslediği sırada sabırsız ve heyecanlı tavırları görülmeye değerdir. Yine gözlemleyenler bilirler ki, özellikle kesiler – özellikle yavru kediler –  bir şey yemedikleri sürece ne zaman baksanız uyurlar, ya da her seferinde uyurken yakalanırlar.  Peki bu durum gerçek midir, kediler çok mu uyur, yoksa biz mi her seferinde onları uyurken buluruz?

Uykucu Kediler
İster büyük ister yavru kedi olsun, kediler sıcak bir yer bulup tüm gün boyunca uyumak isterler. Günde 16 saat hatta 20 saate yakın uyudukları görülür. Özellikle yavru kediler kaç saat uyur diye merak edecek olursanız, bu süre onlarda 20 saate daha yakındır. Ayrıca dikkat çeken bir ayrıntı daha vardır. Uykuyu bu kadar seven ve günlerinin neredeyse tamamının uyumaya ayıran yavru kediler, tıpkı diğer kediler gibi en ufak bir gürültüde ya da harekette uyanabilecek kadar hafif bir uyku özelliğine sahiplerdir. bu durum, onların hayatta kalma mekanizmalarıdır, tehlikeler karşısında tetikte olmak ve hayatta kalabilmek için içgüdüsel bir özelikleridir. Yavru kediler, yemek, miyavlamak, oynamak ve uyumak üzerine programlanmışlardır ki uyumak çoğu zaman diğer özelliklerinin önüne geçer. Şişmanlık, can sıkıntısı, yaş, hava durumu, hastalık gibi birçok sebeplerle çok uyuma özelliği taşıyan kediler arasından yavru kediler daha çok yaş ve can sıkıntısı sebebiyle uyurlar. Yaşı küçüldükçe kedilerde uyuma oranı artmaktadır. yavru bir kedinin neredeyse tüm gün uyuduğu da söylenebilir.

PETMOJİ İLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
0
Sende Yorumunu Yaz
Not: Üye girişi yapmanın ardından yazdığın her yorum sana ekstra olarak Bicoin Kazandırır.
Kedi Bakımı Konusunda Destek Mi Lazım?

Daha önce diğer mamaları deneyen kedi sahibi Bi'pet üyelerine soru sorabilirsin

SORULARA GİT +
Petler için Sosyal İçerik Platformu

bipet.net'da evcil dostunuz hakkında merak ettiğiniz tüm konular için soru cevap alanında diğer hayvanseverlerin bilgi ve tecrübelerine ulaşabilir, içerikler bölümünden küçük dostunuzun cinsine göre bir çok farklı bilgiye ulaşabilir, petinizi ekleyebilir insanlar tarafından tanınmasını sağlayabilirsiniz. Bilgiden Eğlenceye Her Şey Bi'Pet'de!

Bu internet sitesi Türkiye’nin Pet severleri tarafından tanışma ve yardımlaşma platformu olarak oluşturulmuştur.
Hata Bildir