Yavru Kedilerde Ağız Kokusu

Yavru Kedilerde Ağız Kokusu
bipetnet

BiPet Editörü

Yavru kedilerde ağız kokusu normal değildir. Yani sağlıklı bir yavru kedinin ağzı kokmaz.

Ağız kokusu parazit varlığına işaret ediyor olabilir
Yavru kedilerde ağız kokusunun en sık karşılaşılan nedenlerinden biri iç parazitlerdir. Zamanı geldiği halde iç parazitlere karşı aşılatılmamış olan yavru kedilerde bu parazitler yalnızca ağız kokusuna değil çok daha ciddi sorunlara hatta hayati tehlikeye bile yol açabilir. Bu nedenle eğer yavru kedinizi iç parazitlere karşı aşılatmadıysanız ve ağzı kokuyorsa yapmanı gereken en doğru şey veterinerinize başvurmaktır. Yavru kedilere yapılması gereken aşılar yazımıza göz atarak yavru kedi aşı takvimleri hakkında bilgi sahibi olabileceğinizi de ekleyelim.

Diş değişim sürecinde de koku olabilir
Yavru kedilerde diş değiştirme süreci ortalama olarak 6 haftalık civarında başlar. Bu süreçte yavrular süt dişlerini dökerler ve yerine hayatları boyunca ağızlarında taşıyacakları esas dişleri gelir. Diş değiştirme sürecinde yavru kedilerde ağız kokusu olabilir. Ancak bu nedenle oluşan ağız kokusu diş değiştirme sürecinin bitmesi ile kendiliğinden geçer.

Ağız içi lezyonlar da kokuya yol açabilir
Ağız kokusunun bir diğer sık karşılaşılan sebebi de ağız içi lezyonlardır. Yavru kedinin ağzında herhangi bir nedenle ortaya çıkan yaralar ve enfeksiyonlar da hayvanın ağzının kokmasına yol açabilir. Böyle bir durumdan şüphelendiğinizde yapmanız gereken ilk şey yavrunun ağzında bir yara olup olmadığı kontrol etmek ve bir yaranın varlığını fark ettiğiniz takdirde veterinere başvurmaktır.

 

PETMOJİ İLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
0
Sende Yorumunu Yaz
Not: Üye girişi yapmanın ardından yazdığın her yorum sana ekstra olarak Bicoin Kazandırır.
Kedi Bakımı Konusunda Destek Mi Lazım?

Daha önce diğer mamaları deneyen kedi sahibi Bi'pet üyelerine soru sorabilirsin

SORULARA GİT +
Petler için Sosyal İçerik Platformu

bipet.net'da evcil dostunuz hakkında merak ettiğiniz tüm konular için soru cevap alanında diğer hayvanseverlerin bilgi ve tecrübelerine ulaşabilir, içerikler bölümünden küçük dostunuzun cinsine göre bir çok farklı bilgiye ulaşabilir, petinizi ekleyebilir insanlar tarafından tanınmasını sağlayabilirsiniz. Bilgiden Eğlenceye Her Şey Bi'Pet'de!

Bu internet sitesi Türkiye’nin Pet severleri tarafından tanışma ve yardımlaşma platformu olarak oluşturulmuştur.
Hata Bildir