Yavru Kedilerde Göz Sağlığının Önemi

Yavru Kedilerde Göz Sağlığının Önemi
bipetnet

BiPet Editörü

Yavru bir kediye sahipseniz ya da sahip olmayı düşünüyorsanız onunla ilgili bilmeniz gereken bazı şeyler vardır. Öncelikle yavru kedinizin tüm temizlik ve bakım işlerini aksatmadan yapmanız gerekir. Unutulmamalıdır ki özellikle yavru kediler tamamen bakıma ve ilgiye muhtaçtır. Beslenmesi, aşıları, sağlık sorunlarının giderilmesi hayatta kalması için ne kadar önemli ise bakım ve temizliği de yaşamını devam ettirmesi için o denli önemlidir. Temizliğini yaptığınız yavru kedinizin özellikle göz temizliğine özen göstermelisiniz. Dünyaya kör olarak gözleri kapalı bir şekilde gelen kediler, gözleri zamanla açıldığında çevrelerini insanlar gibi görmezler. Yavru kedilerin göz bakımı dikkatli bir şekilde yapılmazsa gözde kalıcı hasar meydana gelebilir.

 

Kedilerin Görme Farkları
İnsanlardan farklı bir görme yapısına sahip kedilerin gözleri hassas noktalarından biridir.İnsan gözü çevresini 160 derecelik bir açıyla görürken kedilerde bu açı 187dir.Güneş ışığına aşırı duyarlı gözleri özellikle öğlen saatleri güneş tam tepedeyken kapalı olur.Bu saatler kedilerin şekerleme vaktidir.Yavru kediler de gözleri açıldıktan sonra çevrelerini geniş görürler ve mavi,yeşil renkleri seçebilirler.Gece ise gündüze oranla çok daha net görürler.Çok geniş bir korneaya sahip kedi gözü, tapetum sayesinde ışığı insan gözüne oranla 130 kat daha fazla yansıtma ve 6 kat daha keskin görme özelliğine sahiptir.

Yavru Kedilerde Göz Bakımı
Gözleri bu kadar önemli olan kedilerde göz bakımı da oldukça önemlidir. Yavru kedinize göz bakımı yapmak istiyorsanız öncelikle gözlerine dikkatli bir şekilde bakmalısınız. Uzun süre baktığınız gözlerinde yaşarma, bulanıklık, çapaklanma gördüğünüz takdirde bir veteriner hekime gitmelisiniz. Yavru kedinizde ciddi bir göz rahatsızlığı olabilir. Yavru kedinizin gözlerini steril bir mendille veya ıslak bir pamukla temizleyebilirsiniz. Gözlerini silerek temizlerken fazla bastırmamaya özen göstermelisiniz. Bu kedinizin hoşuna gitmediği gibi, canını yakabilir. Özellikle yavru kedilerde üst solunum yolu enfeksiyonu gözleri de etkiler. Enfeksiyon kapmış gözde ağrı da olacağı için kediniz ilaç konusunda size zorluk çıkarabilir. Ağrı nedeniyle hassas olan göz, dokunmaya da hassaslaşır.

Bazı cins kedilerde görülen gözyaşı izleri de temizlik isteyen bir görüntü oluşturur. Eğer yavru Iran kedisi sahibi iseniz, gözyaşı lekeleri için haftalık olarak gözyaşı giderici ürünler ile yavru kedinizin gözlerini temizlemelisiniz. Kedinize banyo yaptırmadan önce üst göz kapağına oftalmik koruyucu krem sürmelisiniz. Çünkü kullanılan şampuan ve temizlik maddeleri iyice kurulanmazsa yavru kedinizin gözlerinde yanma meydana getirecektir. Yavru kedinin göz temizliği zor olsa da kedinizin size sevgi dolu bakışı ile tüm zorlukların üstesinden geleceksiniz.

 

 

PETMOJİ İLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
0
Sende Yorumunu Yaz
Not: Üye girişi yapmanın ardından yazdığın her yorum sana ekstra olarak Bicoin Kazandırır.
Kedi Bakımı Konusunda Destek Mi Lazım?

Daha önce diğer mamaları deneyen kedi sahibi Bi'pet üyelerine soru sorabilirsin

SORULARA GİT +
Petler için Sosyal İçerik Platformu

bipet.net'da evcil dostunuz hakkında merak ettiğiniz tüm konular için soru cevap alanında diğer hayvanseverlerin bilgi ve tecrübelerine ulaşabilir, içerikler bölümünden küçük dostunuzun cinsine göre bir çok farklı bilgiye ulaşabilir, petinizi ekleyebilir insanlar tarafından tanınmasını sağlayabilirsiniz. Bilgiden Eğlenceye Her Şey Bi'Pet'de!

Bu internet sitesi Türkiye’nin Pet severleri tarafından tanışma ve yardımlaşma platformu olarak oluşturulmuştur.
Hata Bildir