Yavru Kedinizi Sosyalleştirin

Yavru Kedinizi Sosyalleştirin
bipetnet

BiPet Editörü

Birçok kedinin bu alanda ‘kötü ünü’ var ve sahipleri fazla çekingen olmalarından şikayetçi. Henüz yavruyken sosyalleştirilemeyen kediler, çoğu zaman böyle davranacak ve eve misafir geldiğinde de dahi bir yere saklanacaktır.

Diğer yandan, kedinizi yavruluk döneminde sosyalleştirip diğer insan ve hayvanlarla tanıştırırsanız, çok daha uyumlu bir canlıya dönüşecektir.

Kedi nasıl sosyalleştirilir?
Sosyalleştirme, bir aşamadır ve kedinin evinize girdiği andan başlar. Özellikle 4-14 arası haftalar yavruda önemliyken, bu dönemde beyni en yüksek öğrenme ve hafıza kapasitesine erişir. Bu zaman diliminde öğreneceği şeyleri kedi bütün hayatı boyunca uygular.

Peki yavru kediler nasıl sosyalleştirilir? Kedilerde durum köpeklere göre daha farklı ve ilk olarak evdeki seslere alıştırılması, ardından kucağa alınması gerekiyor. 10 haftalık döneme kadar insanların kucakladığı, ilgilendiği kediler daha sosyal hâle geliyorlar.

Zamanla kendine güvenini kazanan kedi, aynı zamanda insanlara da güvenmeye başlayacaktır. Bu yüzden eve bir yavru girdiğinde onu uzakta tutmak yerine sık sık diğer insanlarla tanıştırın. Tabii ki bu kişiler aynı değil, farklı insanlar olmalı.

Aynı zamanda onu ‘hava değişikliği’ için ufak araba gezintilerine de çıkarabilirsiniz. Bu şekilde hem seyahate alışmış olur, hem de farklı insanları görerek korkmamayı öğrenir. Unutmayın ki, yavru kedilerin bu dönemde tecrübe edinecekleri gelecek yaşamı için çok önemlidir. İlk alındığı dönem sosyalleştirilmeyen kedi, gelecekte zorlanacaktır ve diğer insanlardan kaçacaktır

PETMOJİ İLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
0
Sende Yorumunu Yaz
Not: Üye girişi yapmanın ardından yazdığın her yorum sana ekstra olarak Bicoin Kazandırır.
Kedi Bakımı Konusunda Destek Mi Lazım?

Daha önce diğer mamaları deneyen kedi sahibi Bi'pet üyelerine soru sorabilirsin

SORULARA GİT +
Petler için Sosyal İçerik Platformu

bipet.net'da evcil dostunuz hakkında merak ettiğiniz tüm konular için soru cevap alanında diğer hayvanseverlerin bilgi ve tecrübelerine ulaşabilir, içerikler bölümünden küçük dostunuzun cinsine göre bir çok farklı bilgiye ulaşabilir, petinizi ekleyebilir insanlar tarafından tanınmasını sağlayabilirsiniz. Bilgiden Eğlenceye Her Şey Bi'Pet'de!

Bu internet sitesi Türkiye’nin Pet severleri tarafından tanışma ve yardımlaşma platformu olarak oluşturulmuştur.
Hata Bildir