Yavru Kedinizin Evindeki İlk Günü

Yavru Kedinizin Evindeki İlk Günü
bipetnet

BiPet Editörü

Kediler evde bakılması en kolay ve en temiz evcil hayvanlardan bir tanesi. Hele hele bir de yavru kediniz varsa içinizin ona baktıkça erimemesi mümkün değil. Ortalama 10 sene yaşayan bir canı sahiplendiğinizde, onunla ilgilenme ve onu terk etmeme sorumluluğunu da almışsınız demektir.

 

Kedinizin Evde İlk Günü Nasıl Olmalı?
Öncelikle yavru kediniz eve geldiği zaman birazcık ürkek olacaktır. Bu gayet normaldir çünkü tamamen değişik bir ortamda, kendisine dev gibi gelen mobilyaların arasındadır ve bu ortamı tanımaya ihtiyaç duyacaktır. Kedinize biraz zaman tanıyın, bırakın etrafı gezsin, her şeyi koklasın. Kimi zaman çok tedirgin olduklarında kendilerine kuytu bir yer seçip oradan uzun süre çıkmayabilirler. Onu zorlamayın. Eğer mümkünse bir süre sonra kucağınıza alıp ona tatlı bir sesle etrafını tanıtabilirsiniz ancak kedinizin evde ilk günü ise tek bir odada kalması onun tedirginliğini alacaktır. Zaten zamanla evin her yerini kendisi keşfe çıkacaktır.

Yavru Kediniz İçin Evinizi Nasıl Düzenlemelisiniz?
Kedinizin evde ilk günü hatta birkaç günü sakin geçecek olsa da diğer günlerde dediğimiz gibi keşfe çıkmaya başlayacaktır. Evinizin kediniz için güvenli bir yer olması için; pencere ve balkonlarınıza korkuluk yaptırmak, kedinize zarar verecek bitkileri başka bir yere kaldırmak, mobilyalarınızı tırmalamaması için bir tırmalama tahtası edinmek başlıca önlemlerden olmalı. Kediniz yalnız kalmayı pek sevmeyecek ve yavru olduğu için bolca ilgi isteyecektir. Bu nedenler ona ufak oyuncaklar alabilir, yumuşak bir yatak temiz edebilir ve yatağının içine de kedinizi yakmayacak şekilde sıcak su torbası yerleştirip ona konforlu bir yer sağlayabilirsiniz. Mama ve su kaplarının birbirine yakın ve temiz bir şekilde kullanmasına özen göstermelisiniz.

Yavru Kedinizin İlk Gününde Tuvalet Eğitimi
Kediler, tuvalet eğitimini çok çabuk öğrenirler. Kum dolu bir kabı kedinize gösterip, patilerini nazikçe tutarak kumu birazcık eşelerseniz kedinizin eğitiminin tamam olduğunu varsayabilirsiniz. İlk gün olduğu için dediğimiz üzere bulunduğu odadan pek uzaklaşmayacağı için, eve alışana kadar kedi kumunu da bulunduğu odaya koyabilirsiniz. Kediler tuvalet ihtiyaçlarını giderirken sakin bir yere ihtiyaç duyarlar haliyle kum kabını da odanızın sakin bir yerine yerleştirmelisiniz. Fakat mama ve su kaplarından uzak bir yere koymayı ihmal etmeyin.

PETMOJİ İLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
0
Sende Yorumunu Yaz
Not: Üye girişi yapmanın ardından yazdığın her yorum sana ekstra olarak Bicoin Kazandırır.
Kedi Bakımı Konusunda Destek Mi Lazım?

Daha önce diğer mamaları deneyen kedi sahibi Bi'pet üyelerine soru sorabilirsin

SORULARA GİT +
Petler için Sosyal İçerik Platformu

bipet.net'da evcil dostunuz hakkında merak ettiğiniz tüm konular için soru cevap alanında diğer hayvanseverlerin bilgi ve tecrübelerine ulaşabilir, içerikler bölümünden küçük dostunuzun cinsine göre bir çok farklı bilgiye ulaşabilir, petinizi ekleyebilir insanlar tarafından tanınmasını sağlayabilirsiniz. Bilgiden Eğlenceye Her Şey Bi'Pet'de!

Bu internet sitesi Türkiye’nin Pet severleri tarafından tanışma ve yardımlaşma platformu olarak oluşturulmuştur.
Hata Bildir