Yavru Kediyi Evdeki Diğer Evcil Hayvanlara Alıştırma Süreci

Yavru Kediyi Evdeki Diğer Evcil Hayvanlara Alıştırma Süreci
bipetnet

BiPet Editörü

Hayvan sever insanlar olmak ve onlara kendi evinizde bir yaşam alanı sağlayıp hayvanları sahiplenmek ne kadar güzel bir davranış olsa da, aynı cins ya da farklı cins hayvanları bir arada tutmak bir o kadar zor bir iştir. Birbirinden farklı özelliklere sahip olan bu hayvanlar, kendi yaşam alanlarını korumak ve sahiplerinin ilgisini kaybetmemek için yeni gelen hayvanlara pek dostça davranmayabilirlir. Ne kadar evcil olsalar da her hayvanın doğası ve yaratılış amacı farklıdır. Hayvan sahipleri olarak bu farklılıkları göz önünde bulundurmalı ve eve yeni bir yavru getireceğiniz zaman oldukça özenli ve de planlı davranmalısınız.

 

 

Yavru Kediyi Köpekle Tanıştırmak
Birbirine iki zıt karekter olarak bilinen kedi ve köpekler deyimlere bile konu olmuşlardır. ‘Kedi köpek gibi didişmek’ kavramı bu iki cinsin birbirleriyle olan savaşından türemiş bir terimdir. Ancak bilinenin aksine kedi ve köpekler çok iyi dost olabilirler. Bunun için özenli davranmanız ve birbirlerine alışmalarını sağlamanız oldukça önemli. Köpek beslediğiniz bir eve yavru bir kedi getirmeyi planlıyorsanız ya da yavru kediniz varsa ve yeni bir köpek sahiplenmek istiyorsanız onları buluşturacağınız ilk güne oldukça dikkat etmeniz gerekir. Kedilere oranla daha büyük hayvanlar olan köpekler, kedilerin zarar görmesine sebep olabilirler. Aynı durum kediler için de geçerlidir. Bir şeklilde köpeğe zarar verecek yolları bulabilirler. Bunu önlemek için onları ilk birkaç hafta yalnız bırakmamanız ve sürekli gözlemlemeniz gerekir. Zaman içerisinde birbirine yaklaşmaya hatta birbirini koklayıp yalamaya başlayacak olan bu iki hayvan, yakınlığını iyice ilerlettiğinde artık aynı odada bile kalabilirler. Ancak bu aşamaya ulaşmadan onları kesinlikle yalnız bırakmayın.

Yetişkin Kediyi Yavru Kediyle Tanıştırmak
Kediler bir araya geldiklerinde öncelikle birbirlerini koklama gereği hissederler. Onların bunu yapmasına izin vermeli ama birbirlerine saldırırlarsa da mutlaka ayırmalısınız. Onları bir araya getirmeden önce hem yavrunun hem de yetişkin kedinin ön tırnaklarını kesmelisiniz ki herhangi bir durumda birbirlerini yaralamasınlar.

Alışma dönemi yaklaşık bir ay kadar sürer. Bu süreçte birbirlerine tıslayabilirler ancak saldırı olmadığı sürece onları kendi hallerine bırakabilirsiniz. Yavru kediyi küçük hayvanlarla tanıştırmak da önemli. Tavşan, kuş, hamster gibi hayvanları kediniz olduğu ortamlarda kafesinde saklamak daha uygun olacaktır.

PETMOJİ İLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
0
Sende Yorumunu Yaz
Not: Üye girişi yapmanın ardından yazdığın her yorum sana ekstra olarak Bicoin Kazandırır.
Kedi Bakımı Konusunda Destek Mi Lazım?

Daha önce diğer mamaları deneyen kedi sahibi Bi'pet üyelerine soru sorabilirsin

SORULARA GİT +
Petler için Sosyal İçerik Platformu

bipet.net'da evcil dostunuz hakkında merak ettiğiniz tüm konular için soru cevap alanında diğer hayvanseverlerin bilgi ve tecrübelerine ulaşabilir, içerikler bölümünden küçük dostunuzun cinsine göre bir çok farklı bilgiye ulaşabilir, petinizi ekleyebilir insanlar tarafından tanınmasını sağlayabilirsiniz. Bilgiden Eğlenceye Her Şey Bi'Pet'de!

Bu internet sitesi Türkiye’nin Pet severleri tarafından tanışma ve yardımlaşma platformu olarak oluşturulmuştur.
Hata Bildir