Yavru Köpeğimi Ne Zaman Yıkamalıyım?

Yavru Köpeğimi Ne Zaman Yıkamalıyım?
Zeynep sude Altan

BiPet Editörü

Yavru köpeklerimizin bakımına yetişkin köpeklere oranla daha özen göstermeliyiz.

Dikkatli olunmasında da ayrıca fayda vardır. Ne zaman yıkanmalı sorusunun cevabı ise ilk aşılarını yaptırdıktan sonra yapmanız gerekmektedir.

yavru köpek nasıl yıkanır

Ayrıca unutmamalısınız ki yetişkin köpekler gibi yavru köpekler de sık sık yıkanmamalıdır.

Köpekler insanlar gibi terleyip kokmazlar bunun sebebi ise ter bezlerinin patilerinin altında olmasıdır. Duş alma ihtiyacıda duymazlar. Köpeklerimizi sık sık yıkama durumunda PHlarını bozabiliriz. Ayrıca kendi şampuanlarımızlada yıkamamız gerekir çünkü kullandığımız şampuanların phı köpekler için zararlıdır. Çok kolay bir şekilde yavru köpek şampuanlarına ulaşabilirsiniz.

Köpeklerimizi ayda 1 kere yıkamamız onlar için yeterlidir. Süreyi kuzaltmak sizin için ve köpeğiniz için daha iyi olur. sık sık yıkanan köpeklerde ıslak kalan yerlerde koku oluşur. Islak kalması bakteriler için uygun ortam oluşturur. Köpeğinizi yıkadıktan sonra muhakkak onu iyice kurutmalısınız. yavru köpekler ise üşüyebilecekleri göz önünde bulundurularak yıkanmalı kurutulmalı ve sıcak yerde tutulmalıdır. Yavru köpekler yetişkinlere nazaran daha narindirler. Gözlerine sabun kaçması, sabunu yalayabilecek olmaları ihtimaline de dikkat edilmelidir.

yavru köpekler nasıl yıkanır

Dikkat etmeniz gerekenler ise şunlardır;

1) Köpeğinizin aşılarının tam olmasına dikkat edin.

2) Banyo yapıcağı su ne çok sıcak ne de çok soğuk olmalıdır.

3) Şampuanı köpek şampuanı olmalı tüylerine cilt yapısına uygun olmalıdır.

4) Köpek nazikçe ıslatılmalı ve sonra şampuanlanarak eller ile nazikçe masajla ovalanmalı gözlere ve ağza dikkat edilerek her yeri yıkanmalıdır.

5) Özellikle kış aylarında yıkamamaya özen gösterin.

6) Saç kurutma makinesinin düşük ayarında tüylerine zarar vermeden kurutabilirsiniz.

yavru köpeğimi nasıl yıkarım

Köpeklerinizin patileri kirlendiyse onları güzelce ıslak mendille silebilirsiniz komple köpeğinizi yıkamanıza gerek kalmaz sadece patilerinide yıkayabilirsiniz. Ayrıca köpeğiniz için toz ürünlerde bulunmaktadır. Kuru temizleme olarak geçerler. Normal yıkamaya göre daha zararsızdır ve her gün yapabilirsiniz ama çok fazla kullanmaz halinde bu ürünlerde köpeğinizin PHını bozabilir.

PETMOJİ İLE TEPKİ VER!
0
1
0
1
0
1
0
0
Sende Yorumunu Yaz
Not: Üye girişi yapmanın ardından yazdığın her yorum sana ekstra olarak Bicoin Kazandırır.
Petler için Sosyal İçerik Platformu

bipet.net'da evcil dostunuz hakkında merak ettiğiniz tüm konular için soru cevap alanında diğer hayvanseverlerin bilgi ve tecrübelerine ulaşabilir, içerikler bölümünden küçük dostunuzun cinsine göre bir çok farklı bilgiye ulaşabilir, petinizi ekleyebilir insanlar tarafından tanınmasını sağlayabilirsiniz. Bilgiden Eğlenceye Her Şey Bi'Pet'de!

Bu internet sitesi Türkiye’nin Pet severleri tarafından tanışma ve yardımlaşma platformu olarak oluşturulmuştur.
Hata Bildir