Yavru Scottish Fold Bakımı

Yavru Scottish Fold Bakımı

Scottish Fold Yavruları dünyanın en tatlı yavruları olarak kabul edilmektedir. Tabi sırf tatlı diye gidip bu kedilerden birini almayı düşünmeyelim sakın :) Bir kedi almadan önce ona uygun bir yuva sağlayıp sağlayamayacağınızı iyi düşünmeniz gerekmektedir özellikle konu bir scottish fold yavrusu olduğu zaman. Scottish Fold kedileri her ne kadar sakin ve bakımı az zahmetli olsa da bazı rahatsızlıkları olabilir bu yüzden düzenli muayene gerekmektedir. Eğer bir Scottish Fold yavrusu sahiplenmeyi düşünüyorsanız dikkat etmeniz gereken birkaç şey vardır.

yavru scottish fold kedi

Gelişim dönemlerinde onlara çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Her kedinin gelişim dönemlerinde eklem yerleri yumuşaktır Scottish Fold ‘un kulakları bu dönemde kıvrılır ancak eklemleri de yumuşak olduğu için eklem yerlerinde ve yamukluklar oluşabilir. Bu dönemde kedinizin yüksek yerlerden atlamak gibi hareketlerinde çok dikkatli olmalısınız. Ve kedinizde osteochondrodysplasia hastalığı olup olmadığını anlamak için muayene ettirmelisiniz. Yavru scottish foldunuzun anne ve babasının kim olduğunu bilmenizde fayda vardır. Scottish Fold ile British Shorthair çiftleşmesinden hastalığın oluşmadığı söylenmektedir birçok uzman tarafından.

yavru scottish fold kedi

Bunun aksini söyleyenlerde vardır ama yine de siz sahiplenmeyi düşündüğünüz kedinin anne ve babasının Scottish Fold ile British Shorthair oluğundan emin olun.

Onunla Bağ Kurun

Onunla bağ kurmaya özen gösterin bağ kurması onu eğitmeniz açısından çok önemli ve yavru scottish foldlar sizinle oyun oynamaya bayılırlar. Onlara küçüklükten bir takım eğitimler vermek gerekiyor. Mesela tuvalet etiğimi veya tarama saati gibi. Kedinizi tarama veya yemek zamanlarını belirli bir gün ve saate oturtursanız bu sizin işinizi kolaylaştıracaktır. Aynı zamanda scottish fold kedileri eklemlerinin ve kemiklerinin gelişimi için bir takım vitaminlere ihtiyaç duyarlar.

yavru scottish fold kedi

Takviye İhtiyacı

Glikozamin, Kondrotin Sulfat, Hyaluronik Asit gibi ürünleri veteriner hekiminize danışarak almanızda fayda var. Bu tip vitaminler genellikle 1-1.5 yaşından sonra kullanılmaktadır, yavru scottish foldunuzda endişelenmenize gerek yoktur. İleride eklemlerinde bir sorun yaşanmaması için yaşanırsa da etkisinin az olması için bu tür ürünlere dikkat etmeli ve veterinerinizden istemelisiniz. Genelde hastalığının semptomları 2 yaşına kadar ilerler 2 yaşından sonra ilerleme görülmez ama ne yazık ki tedavisi yoktur bazı durumlarda ameliyat gerektirir. Evinize bir kedi alırken asla görünüşüne göre sahiplenmeyin daha çok karakterine ve ona uygun ortam sağlayabileceğinize dikkat edin. Eğer bir Scottish Fold sahiplenmeyi düşünüyorsanız sakin havasıyla apartman tarzı ve çocuklu evlere gayet rahat uyum sağlayacağından emin olabilirsiniz.

PETMOJİ İLE TEPKİ VER!
0
0
0
2
0
0
0
0
Sende Yorumunu Yaz
Not: Üye girişi yapmanın ardından yazdığın her yorum sana ekstra olarak Bicoin Kazandırır.
Petler için Sosyal İçerik Platformu

bipet.net'da evcil dostunuz hakkında merak ettiğiniz tüm konular için soru cevap alanında diğer hayvanseverlerin bilgi ve tecrübelerine ulaşabilir, içerikler bölümünden küçük dostunuzun cinsine göre bir çok farklı bilgiye ulaşabilir, petinizi ekleyebilir insanlar tarafından tanınmasını sağlayabilirsiniz. Bilgiden Eğlenceye Her Şey Bi'Pet'de!

Bu internet sitesi Türkiye’nin Pet severleri tarafından tanışma ve yardımlaşma platformu olarak oluşturulmuştur.
Hata Bildir