Yeni Kedi Sahiplenenlere Tavsiyeler

Yeni Kedi Sahiplenenlere Tavsiyeler
bipetnet

BiPet Editörü

Yeni bir kedi sahiplendiyseniz, bu muhteşem kararınızdan ötürü sizi tebrik ediyoruz fakat bilmeniz gerekenlerden haberdar mısınız? Özellikle eve getirilen yavru kedilerin bakımı, alışma süreci esnasında yapılacak pek çok şey  bulunuyor.

 

Yeni kedi nasıl alıştırılır?
Kediler yeni bir eve geldiklerinde afallarlar ve kimi zaman saklanıp güvende hissedecekleri yerler ararlar. Bu yüzden evinizde mümkünse bir odayı ona ayırın ve o istemedikçe rahatsız etmeyin. Buranın ses almayan, ferah bir yer olduğundan emin olun.

Diğer yandan pek çok insan kedilerini ameliyat ettiriyor ve tırnaklarını yok ediyor. Bu kesinlikle tavsiye etmediğimiz, zalimce bir yöntem. Bir kediyi tırnaksız bıraktığınızda, insanın parmaklarını kestiğinizi düşünebilirsiniz. Bunun yerine tırmalama tahtaları alarak onu alıştırmayı deneyin.

Kısırlaştırmayı ise herkese öneriyoruz çünkü bu şekilde pek çok hastalık ihtimali ortadan kalkıyor, kedinin ömrü kayda değer bir süre uzuyor ve evden kaçma riski de ortadan kalkıyor. Kısırlaştırılmayan kedi, kzıgınlık döneminde hem kendi acı çeker, hem de size acı çektirir.

Eğer evinizde farklı bir kedi veya köpek varsa, ona alıştırırken de dikkatli olun. Özellikle yavru bir kedi aldıysanız, ürkmemesi ve yavaş yavaş alıştırılması önemli. Eğer bu konuda zorluk çekerseniz veterinerinize danışabilirsiniz. Aynı zamanda eğer evde çocuğunuz varsa, onlara da kedilere nazikçe davranmaları gerektiğini öğretin. Küçük çocukları, bebekleri asla bir yavru kediyle başında siz olmadan yalnız bırakmayın.

PETMOJİ İLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
0
Sende Yorumunu Yaz
Not: Üye girişi yapmanın ardından yazdığın her yorum sana ekstra olarak Bicoin Kazandırır.
Kedi Bakımı Konusunda Destek Mi Lazım?

Daha önce diğer mamaları deneyen kedi sahibi Bi'pet üyelerine soru sorabilirsin

SORULARA GİT +
Petler için Sosyal İçerik Platformu

bipet.net'da evcil dostunuz hakkında merak ettiğiniz tüm konular için soru cevap alanında diğer hayvanseverlerin bilgi ve tecrübelerine ulaşabilir, içerikler bölümünden küçük dostunuzun cinsine göre bir çok farklı bilgiye ulaşabilir, petinizi ekleyebilir insanlar tarafından tanınmasını sağlayabilirsiniz. Bilgiden Eğlenceye Her Şey Bi'Pet'de!

Bu internet sitesi Türkiye’nin Pet severleri tarafından tanışma ve yardımlaşma platformu olarak oluşturulmuştur.
Hata Bildir