Yetişkin Kedi Sokağa Çıkabilir Mi?

Yetişkin Kedi Sokağa Çıkabilir Mi?
bipetnet

BiPet Editörü

Kedi evcil bir tür ancak tabi ki habitatı şehir sokakları değil. Şehirleşmenin hız kazanması ve hayatın köylerden kırsal alanlardan şehirlere doğru kaymasıyla kedi popülasyonunun en fazla olduğu yerde şehirler haline geldi doğal olarak. Kedi evcil bir tür olmasına karşın ne yazık ki şehir hayatı kediler için sayısız tehlike ile dolu. Burada biz kedi sahipleri için ciddi bir ikilem baş gösteriyor; kediyi dışarı bırakmalı mıyız bırakmamalı mıyız? Kediyi sokağa bırakınca başına bir şey gelmesinden korkuyoruz haklı olarak ama öte yandan da hayvanı eve kapatmak büyük bir haksızlık gibi geliyor. Peki, ne yapmamız gerekli?

 

Nerede Yaşadığınız Bu Sorunun Yanıtında Kilit Nokta

Aslında bu sorunun kesin bir yanıtı yok. Ama şurası kesin ki kediyi dışarı bırakıp bırakmamak konusunda yaşadığınız yer ve ortam kilit nokta konumunda. Örneğin bir apartmanın 5. katında oturuyorsanız kediyi dışarı bırakma şansınız zaten yok. Ama alt katlarda ya da müstakil bir evde oturuyorsanız durum farklı tabi ki. Eviniz cadde kenarında, ya da caddeye yakınsa, trafiğin yoğun olduğu bir yerdeyse elbette ki kediyi dışarı bırakmanız pek de makul bir davranış olmaz. Ama bahçe içinde oturuyorsanız, eviniz yoldan uzak bir noktadaysa kedinin dışarıya çıkmasına izin vermeniz kedinin daha mutlu olmasını sağlar.

Kısırlaştırılmamış Kedileri Sokağa Bırakmak Daha Tehlikeli

Kediniz dişi ya da erkek olsun şayet kısırlaştırmadıysanız sokağa bırakmanız oldukça riskli. Çünkü dişi kedi hamile kalabilir ya da erkek kedi diğer erkek kedilerle ciddi yaralar alabileceği kavgalara karışabilir. Ayrıca erkek kediler dişi kedilerin peşine takılarak evlerinden çok uzaklaşabilirler ve bu sırada da başlarına türlü kazalar gelebilir. Şu ilginç bilgiyi de sizlerle paylaşmamızda fayda var; trafik kazalarından hayatını kaybeden erkek kedilerin çoğu dişi bir kedinin peşinden koşarken her şeyi unuttukları için bu kazaların kurbanı oluyorlar.

PETMOJİ İLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
0
Sende Yorumunu Yaz
Not: Üye girişi yapmanın ardından yazdığın her yorum sana ekstra olarak Bicoin Kazandırır.
Kedi Bakımı Konusunda Destek Mi Lazım?

Daha önce diğer mamaları deneyen kedi sahibi Bi'pet üyelerine soru sorabilirsin

SORULARA GİT +
Petler için Sosyal İçerik Platformu

bipet.net'da evcil dostunuz hakkında merak ettiğiniz tüm konular için soru cevap alanında diğer hayvanseverlerin bilgi ve tecrübelerine ulaşabilir, içerikler bölümünden küçük dostunuzun cinsine göre bir çok farklı bilgiye ulaşabilir, petinizi ekleyebilir insanlar tarafından tanınmasını sağlayabilirsiniz. Bilgiden Eğlenceye Her Şey Bi'Pet'de!

Bu internet sitesi Türkiye’nin Pet severleri tarafından tanışma ve yardımlaşma platformu olarak oluşturulmuştur.
Hata Bildir