Yetişkin Kediler Günde Kaç Saat Uyur?

Yetişkin Kediler Günde Kaç Saat Uyur?
bipetnet

BiPet Editörü

Tüm kedigiller familyası başlarını sokacak sıcak bir köşe bulduğu anda  hemen uyumak ister. İşte kedilerde bu familyadan olduğunu ne kadar uykucu bir yapıya sahip olduklarıyla göstermektedirler. Yetişkin bir kedi günde yaklaşık 16 saat uyuyabilmektedir ancak bu süre bazen 20 saatlere kadar da çıkabilmektedir. Ancak bu kadar uykucu olan kediler tam zıttı yönde en ufak bir gürültüde kalkma mekanizmasına sahiptirler.

Peki ama kedilerde uyku neden bu kadar önemli?

Yaş
-Yaş olarak yeni doğan kediler hemen hemen günün bütün saatini uyuyarak geçirirler. Yeni doğmuş olmaları ve gelişime açık olma durumlarından dolayı yavaş hareket ederler ve bu da onların yaşlı kediler gibi uzun süre uyumalarına sebebiyet verir.

Hastalık
-Kedilerde insanlar gibi rahatsızlandıklarında uyuma ihtiyacı duyarlar ve aslında bu da onların bize verdiği bir tepki olabilir. Böyle bir durumda doğrudan veterinere başvurulmalı.

Şişmanlık
-Kedinin şişman olması demek onun yavaş ve uyuşuk bir halde olması demektir. Bu durumda olan bir kedi fonksiyonları tam anlamı ile gerçekleştiremez ve bundan dolayı yorulur.

Can Sıkıntısı
-Günün telaşesi içerisinde bazen evcil hayvanlar yalnız bırakılabilir bu da evcil kediler için sıkılma ve uykuya kaçma için oldukça iyi bir fırsattır.

Avlanma
-Yırtıcı hayvanlardan kediler karınlarını doyurabilmek adına avlanırlar ve enerji sarfederler bu da onların yorulması ve uyuması anlamına gelir.

Görüldüğü üzere kediler her bulduğu fırsatta uyumaya meyilli hayvanlardır. Yetişkin kediler belkide hayatlarının en düzgün uyku sistemine geçtikleri dönemi bu evrede yaşarlar, bebek ve yaşlı kediler bunun dozunu biraz kaçırıyor olabilirler. Sonuş itibariyle bakıldığında yetişkin kediler 14-16 saat gibi bir süre uyku geçirirler. Ancak bebek ve yaşlı kediler kendilerine bırakıldığında günün bütün bölümünü uyuyarak geçirirler. Yapı itibariyle zaten uykucu ve üşengeç hayvan olan kedililerin belkide en sevimli halleri uyudukları zaman ortaya çıkıyor. Ancak yinede her daim tetikte olunmalı çünkü hiç akılda olmayan bir zamanda, hiç akılda olmayan bir yerde kedinizi uyur vaziyette bulabilirsiniz keza yine aynı şekilde hiç beklenmedik zamanlarda da onları geziyor ya da sizi izliyor olarak görebilirsiniz.

 

PETMOJİ İLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
0
Sende Yorumunu Yaz
Not: Üye girişi yapmanın ardından yazdığın her yorum sana ekstra olarak Bicoin Kazandırır.
Kedi Bakımı Konusunda Destek Mi Lazım?

Daha önce diğer mamaları deneyen kedi sahibi Bi'pet üyelerine soru sorabilirsin

SORULARA GİT +
Petler için Sosyal İçerik Platformu

bipet.net'da evcil dostunuz hakkında merak ettiğiniz tüm konular için soru cevap alanında diğer hayvanseverlerin bilgi ve tecrübelerine ulaşabilir, içerikler bölümünden küçük dostunuzun cinsine göre bir çok farklı bilgiye ulaşabilir, petinizi ekleyebilir insanlar tarafından tanınmasını sağlayabilirsiniz. Bilgiden Eğlenceye Her Şey Bi'Pet'de!

Bu internet sitesi Türkiye’nin Pet severleri tarafından tanışma ve yardımlaşma platformu olarak oluşturulmuştur.
Hata Bildir