Yetişkin Kedilerde Tırnak Bakımı

Yetişkin Kedilerde Tırnak Bakımı
bipetnet

BiPet Editörü

Her ne kadar öyle olmasa da nankörlükleriyle, hırçınlıklarıyla ve tırmalamalarıyla meşhur olan kedilerin rutin bakımlarını yaptırmak, hem kendilerinin sağlıkları için hem de sahipleri ve biz insanlar için önemli bir yer teşkil eder. Zira onların bakımlarındaki ufak bir eksiklik ya da ihmalkârlık, bazı hastalıklara ya da tatsız olayların yaşanmasına neden olabilir. Bu nedenle kediler güzeldir, ama tüm bakımları yapılmış, dikkat edilmiş kediler çok daha güzeldir.

 

Bakımlı Kedicikler
Kedilerin bakımları her ne kadar kolay gibi görünse de oldukça detaylı ve ilgi isteyen bir durumdur. İster ev hayvanı olsun ister sokak kedisi, hepsinin bakımları ayrı ayrı önemlidir. Örneğin parlak, ışıltılı ve gözbebeğinin etrafının beyaz olabilmesi için kedilerin göz bakımı önemlidir. Herhangi bir sorun yaşandığında veterinere götürülmesi, göz akıntılarının ve çapakların pamuklarla temizlenmesi önemlidir. Ayrıca yetişkin kedilerde tırnak bakımı, rutin veteriner kontrollerinin yapılması, kulak bakımı, beslenmesi, tüy bakımı gibi teferruatlar da kedi bakımının içerisindedir ve zahmetli birer iştir. Sevmeden ve ilgilenmeden yapılması  her işte olduğu gibi bu işte de mümkün değildir.

Tırnak Deyip Geçmeyin
Kedilerde tırnak bakımı deyip geçilmemelidir. En umulmadık zamanda öfkeyle ya da panikle tırnaklarını bizlere geçirme ihtimali göz önünde bulundurulursa, öneminin ne derece büyük olduğu kaçınılmazdır. Kediler, tırnaklarını içeriye çekebilme yeteneğine sahiptirler. Oldukça sivri özelliğe sahip tırnakları yürümeleri esnasında yere temas etmez. Ve tıpkı bizler gibi onların da tırnakları oldukça çabuk ve hızlı uzar.  Yetişkin kedilerde tırnak bakımı yapılmaması ve tırnaklarının çok uzaması onların yürümelerine mani olur. O yüzden tırnak kesimlerinin düzenli yapılması ve bu alışkanlığının kediye daha yavru iken kazandırılması gerekmektedir. Kesim sırasında ölü dokunun kesilmesi çok önemlidir; zira canlı doku kesildiğinde kanama olabilir.

 

Yetişkin Kedilerde Tırnak Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar:
Kedinin ayağına sıkıca bastırarak tırnakların dışarı çıkması sağlanır.
Bir tırnak makası –ki bu tırnak makası insanlar için kullanılan değildir – ile canlı tırnağı kesmemeye özen göstererek geride 2-3 milim kalacak şekilde tırnak kesilir.
Kanama yaşanırsa ya da tırnak kesme konusunda problem yaşandığında veterinere danışılmalıdır.

 

PETMOJİ İLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
0
Sende Yorumunu Yaz
Not: Üye girişi yapmanın ardından yazdığın her yorum sana ekstra olarak Bicoin Kazandırır.
Kedi Bakımı Konusunda Destek Mi Lazım?

Daha önce diğer mamaları deneyen kedi sahibi Bi'pet üyelerine soru sorabilirsin

SORULARA GİT +
Petler için Sosyal İçerik Platformu

bipet.net'da evcil dostunuz hakkında merak ettiğiniz tüm konular için soru cevap alanında diğer hayvanseverlerin bilgi ve tecrübelerine ulaşabilir, içerikler bölümünden küçük dostunuzun cinsine göre bir çok farklı bilgiye ulaşabilir, petinizi ekleyebilir insanlar tarafından tanınmasını sağlayabilirsiniz. Bilgiden Eğlenceye Her Şey Bi'Pet'de!

Bu internet sitesi Türkiye’nin Pet severleri tarafından tanışma ve yardımlaşma platformu olarak oluşturulmuştur.
Hata Bildir