Yetişkin Kedilere Yapılması Zorunlu Aşılar

Yetişkin Kedilere Yapılması Zorunlu Aşılar
bipetnet

BiPet Editörü

Öncelikle şunu söylemeliyiz ki kedi bakımı konusunda düzenli aşılama hayati önem taşıyor. Çünkü aşısız kedilerin birçoğu ölümcül olan viral enfeksiyonlar başta olmak üzere çok sayıda hastalığa karşı bağışıklık geliştirme şansı bulunmuyor. Bu nedenle bir kedi sahiplenirken ona bakmak için yalnızca mama ve su vermenizin, onu okşamanızın yeterli olmayacağını, kedi bakmanın size bir takım maddi ve manevi yükümlülükler getireceğini mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Aşılama pisilerin yavruluk döneminde daha fazla önem taşısa da bu yetişkin kedilerin aşılanmaya gerek duymadığı anlamına gelmiyor.

 

Kuduz ve Karma Aşı Her Yıl Tekrarlanır

Yavru kedilere yapılması gereken zorunlu aşılar dışında kedi yavruluk döneminden çıkıp bir yetişkin kedi olduğunda da kuduz aşısı ve karma aşıyı her yıl tekrarlatmak gerekir. Zaten veteriner hekiminizin kedi için oluşturacağı aşı takviminde hangi aşının ne zaman yapılması gerektiği bilgisi yer alır. Tüm kedi sahiplerinin bu aşı takvimine harfiyen uyması hem kendi hem de kedilerinin sağlığı için vazgeçilmezdir.

Kist Aşısı 3 Ayda Bir Tekrarlanır

Halk arasında kist aşısı dense de aslında bu uygulama parazitlere karşı yapılır. Kist aşısı hayvanda bulunabilecek bağırsak kurdu, kancalı kurt gibi iç parazitlere karşı yapılır. Bu arada bu aşıya kist aşısı denmesinin sebebi de parazitli kedilerin tüylerinin kist yapma riski bulunmasıdır.

PETMOJİ İLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
0
Sende Yorumunu Yaz
Not: Üye girişi yapmanın ardından yazdığın her yorum sana ekstra olarak Bicoin Kazandırır.
Kedi Bakımı Konusunda Destek Mi Lazım?

Daha önce diğer mamaları deneyen kedi sahibi Bi'pet üyelerine soru sorabilirsin

SORULARA GİT +
Petler için Sosyal İçerik Platformu

bipet.net'da evcil dostunuz hakkında merak ettiğiniz tüm konular için soru cevap alanında diğer hayvanseverlerin bilgi ve tecrübelerine ulaşabilir, içerikler bölümünden küçük dostunuzun cinsine göre bir çok farklı bilgiye ulaşabilir, petinizi ekleyebilir insanlar tarafından tanınmasını sağlayabilirsiniz. Bilgiden Eğlenceye Her Şey Bi'Pet'de!

Bu internet sitesi Türkiye’nin Pet severleri tarafından tanışma ve yardımlaşma platformu olarak oluşturulmuştur.
Hata Bildir