Yetişkin Kedilerin Bakımında Püf Noktalar

Yetişkin Kedilerin Bakımında Püf Noktalar
bipetnet

BiPet Editörü

Çoğunlukla kendi istediği gibi yaşayan, köpekler gibi çağırılmaya, emir vermeye müsait olmayan sevimli kediler bu başına buyruk yaşam tarzının yanı sıra iyi bir bakıma da ihtiyaç duyarlar. Kediler, beslenme, uyuma ve eğlenme üçlemesi arasında uzunca zaman geçirirler. Miskin davranış sergilerler ama aslında çok çevik hayvanlardır, bu enerji için de beslenmeye ihtiyaç duyarlar.İyi bir kedi bakımını birkaç adımda gerçekleştirebilirsiniz.

Tüy, Tarama ve Fırçalama
Kedilerin tüyleri de tıpkı insanlarda olduğu gibi uzayabilir. Sık sık kedinizin tüylerini tarak veya fırça ile boydan boya taramanız gerekir. Bunu yaparken kedi bir sepet ya da benzeri bir şeyin içine koyarsanız aynı zamanda dökülen tüyleri tek bir yerde toplamış olursunuz. Bu hem sizin hem de kedinizin sağlığı açısından önemlidir. Özellikle cinsi gereği uzun tüylü kedilerde tarama bakımları daha sık tekrar edilmelidir. Fazla uzayan tüyler, zamanla çirkin görüntü ve kir toplamaya sebebiyet verir.

Aşılar
Kedilerinizin veteriner kontrolünde gereken tüm aşılarını mutlaka zamanında yaptırın. Aksi halde hem kedinize hem de size zarar veren pek çok parazit türü oluşur ve bunun istisnası neredeyse yoktur.

Tırnak Bakım
Hayvanların en büyük silahı şüphesiz ki çene ve tırnaklarıdır. Kedilerinizin tırnakları çok hızlı uzar ve koltuklarınız, halılarınız, kıyafetleriniz kediniz tarafından katledilir. Tırnak kesimi için normal bir tırnak makası kullanılabilir, ancak bunu yaparken dikkat etmelisiniz çünkü kedinin tırnağını çıkarmak istemezsiniz. Bu sebeple çok uçtan kesim yapmanızda fayda var, hatta kendinize güvenmiyorsanız veterinerinizden bunu isteyebilirsiniz.

Ağız ve Diş Sağlığı
Hayvanların da diş bakımları oldukça önemlidir. Kedinizin yumuşak unlu ve şekerli gıdalar yemesine mani olun. Her 4 ayda bir mutlaka veterinere rutin kontrollerini yaptırın, yemek yeme güçlüğü, ağız kokusu ve diş etlerinde kızarıklık gibi şeyler fark ederseniz hiç beklemeden veterinere götürün.

Kulak ve Göz Temizliği
Kediniz için rutin banyo zamanları belirleyin. Tüylü yaratıklar oldukları için insanlardan daha çabuk kirlenirler, üstelik koltuk altları gibi karanlık ve dar alanlara uyumayı sevdikleri için bütün tozu toprağı üstlerine çekerler. Bu da gözlerine zarar verebilir ve hatta daha farklı rahatsızlıklara sebebiyet verebilir. Kedinizi en azından 2 kez tüm vücudunu şampuanlayacak şekilde ılık su ile yıkayın. Kedinizin bakımını bu şekilde rutin hale getirerek sağlıklı bir hayvan beslemenin keyfini sürersiniz.

 

PETMOJİ İLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
0
Sende Yorumunu Yaz
Not: Üye girişi yapmanın ardından yazdığın her yorum sana ekstra olarak Bicoin Kazandırır.
Kedi Bakımı Konusunda Destek Mi Lazım?

Daha önce diğer mamaları deneyen kedi sahibi Bi'pet üyelerine soru sorabilirsin

SORULARA GİT +
Petler için Sosyal İçerik Platformu

bipet.net'da evcil dostunuz hakkında merak ettiğiniz tüm konular için soru cevap alanında diğer hayvanseverlerin bilgi ve tecrübelerine ulaşabilir, içerikler bölümünden küçük dostunuzun cinsine göre bir çok farklı bilgiye ulaşabilir, petinizi ekleyebilir insanlar tarafından tanınmasını sağlayabilirsiniz. Bilgiden Eğlenceye Her Şey Bi'Pet'de!

Bu internet sitesi Türkiye’nin Pet severleri tarafından tanışma ve yardımlaşma platformu olarak oluşturulmuştur.
Hata Bildir