Yetişkin Kedilerin Burnu Neden Akar?

Yetişkin Kedilerin Burnu Neden Akar?
bipetnet

BiPet Editörü

Burun akıntısı bazen çok ciddi hastalıklara işaret eder
Kediler konuşamadıkları için haklarında, daha doğrusu sağlık durumları konusunda bilgi sahibi olabilmenin tek yolu yakından gözlemlemek. Kedilerde burun akıntısı normal bir durum değil ve birçok farklı hastalığın da en önemli belirtilerinden biri. Yetişkin kedilerde burun akıntısı kimi zaman geçici bir rahatsızlık nedeni ile ortaya çıkarken kimi zaman da ölümcül olabilecek viral enfeksiyonların en önemli semptomlarından biri olabiliyor. Yani yetişkin kedinizin burnu akıyorsa bu kesinlikle ciddiye almanız gereken bir durum.

Kedilerin burnu neden akar?
Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi yetişkin kedilerin burnu basit ve geçici bir alerji nedeni ile akabileceği gibi çok ciddi hastalıklar nedeni ile de akıyor olabilir. Bu nedenle aslında kedinin burun akıntısı diğer belirtiler ve genel sağlık durumu ile birlikte ele alınmalıdır. Kedinin burnunun yanı sıra gözleri de akıyorsa, iştahı yoksa öksürüyorsa, halsizse yani burun akıntısına başka semptomlar da eşlik ediyorsa kediyi mutlaka veterinere götürmek gerekir. Kedilerde burun akıntısı nedenleri şunlardır;

- Alerji.
- Grip ya da soğuk algınlığı.
- Viral enfeksiyonlar (özellikle aşısız kedilerde viral enfeksiyonlarla karşılaşılma riski yüksektir).
- Kimyasal madde kokusu (oje, aseton, tiner vb. gibi kimyasal madde kokuları kedileri rahatsız edebilir ve kedilerde hapşırma ile birlikte burun akıntısına da neden olabilir)
Gördüğünüz gibi yetişkin kedilerin burnu neden akar sorusunun bir değil birçok nedeni bulunuyor.

Tedavi
Kedilerde burun akıntısı tedavisi için öncelikle hayvanın burnunun akmasının altında nedeni bulmak gerekir. Bunun için kediyi mutlaka veterinere götürmeli ve detaylı bir şekilde muayene edilmesini sağlamalısınız. Veteriner yapacağı detaylı muayene ile kedinin burnunun akmasına neden olan hastalığı teşhis ettikten sonra bu nedeni ortadan kaldırmaya yönelik bir tedavi yöntemi belirleyerek uygulayacaktır.

 

PETMOJİ İLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
0
Sende Yorumunu Yaz
Not: Üye girişi yapmanın ardından yazdığın her yorum sana ekstra olarak Bicoin Kazandırır.
Kedi Bakımı Konusunda Destek Mi Lazım?

Daha önce diğer mamaları deneyen kedi sahibi Bi'pet üyelerine soru sorabilirsin

SORULARA GİT +
Petler için Sosyal İçerik Platformu

bipet.net'da evcil dostunuz hakkında merak ettiğiniz tüm konular için soru cevap alanında diğer hayvanseverlerin bilgi ve tecrübelerine ulaşabilir, içerikler bölümünden küçük dostunuzun cinsine göre bir çok farklı bilgiye ulaşabilir, petinizi ekleyebilir insanlar tarafından tanınmasını sağlayabilirsiniz. Bilgiden Eğlenceye Her Şey Bi'Pet'de!

Bu internet sitesi Türkiye’nin Pet severleri tarafından tanışma ve yardımlaşma platformu olarak oluşturulmuştur.
Hata Bildir