Yetişkin Kedilerin Sağlığı İçin Oyunun Önemi

Yetişkin Kedilerin Sağlığı İçin Oyunun Önemi
bipetnet

BiPet Editörü

Hareketsizlik beraberinde kedinin aşırı kilo almasını yani obeziteyi getiriyor. Obezite ise aynı biz insanlarda olduğu gibi kedilerde de birçok hastalığın en önemli nedenlerinden biri. Bu hastalıkların başında kalp, karaciğer hastalıkları ve diyabet geliyor. Bu hastalıklar kedi için her zaman ölümcül sonuçlar doğurmasa bile kedinin yaşam kalitesini düşürüyor, ömrünü kısaltıyor ve yaşlılık döneminde mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürdürmesini engelliyor.


 

Oyun kediye egzersiz yaptırmanın en iyi yolu

İşte tüm bunların önüne geçmek  için yetişkin kedilerin yeterli egzersiz yapması gerekiyor. Doğada yaşarken avlanmak için koşuşturan, bütün gün hatta gece gezinen kediler yeterli egzersiz yapma şansına sahipken ev kedileri ne yazık ki bundan mahrumlar. Bu nedenle ev kedilerine egzersiz yaptırmak için elimizde olan tek seçenekten yani oyundan faydalanmamız gerekiyor. Yetişkin kedilerin düzenli şekilde oyun oynamasını sağlamak aynı zamanda hareket etmelerini de sağlamak anlamına geliyor ve bu da kedilerin sağlığını korumaya ciddi oranda yardım ediyor. Ayrıca bunun yanı sıra sahibiyle ya da başka hayvanlarla oyun oynamak yetişkin kedilerin ruh sağlıkları açısından da faydalar sağlıyor.

PETMOJİ İLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
0
Sende Yorumunu Yaz
Not: Üye girişi yapmanın ardından yazdığın her yorum sana ekstra olarak Bicoin Kazandırır.
Kedi Bakımı Konusunda Destek Mi Lazım?

Daha önce diğer mamaları deneyen kedi sahibi Bi'pet üyelerine soru sorabilirsin

SORULARA GİT +
Petler için Sosyal İçerik Platformu

bipet.net'da evcil dostunuz hakkında merak ettiğiniz tüm konular için soru cevap alanında diğer hayvanseverlerin bilgi ve tecrübelerine ulaşabilir, içerikler bölümünden küçük dostunuzun cinsine göre bir çok farklı bilgiye ulaşabilir, petinizi ekleyebilir insanlar tarafından tanınmasını sağlayabilirsiniz. Bilgiden Eğlenceye Her Şey Bi'Pet'de!

Bu internet sitesi Türkiye’nin Pet severleri tarafından tanışma ve yardımlaşma platformu olarak oluşturulmuştur.
Hata Bildir